תאור מקום של עמק הנהר שנעלם .נחל קורן

 

תאור מקום של עמק הנהר שנעלם .נחל קורן

הקדמה: תאור המקום ראה מפה 1878 באדום "הנהר שנעלם" הדן הקדום. 1/1/04
מיקום : בצפון עמק החולה. בארץ פלגי מים. ממערב להגושרים, בין פלג הגושרים של מי הדן לבין עמק החצבני.
שטחו: בין 10 ל12 דונם. אורכו :600 מטר ורוחבו בין 150 ל200 מטר בשפך ליד גן אירועים. דרום הגושרים.
גובה מעל פני הים: בצפון 130 ובשפך ליד הטורבינה 80 מטר.
העמק חתור ברמה גירית טרברטינית המשתרעת מקו החצבני במערב, ועד לקיבוץ דן ,שאר ישוב במזרח, ובדרום גבול השדות החקלאיות המישוריות בין הבניאס לחצבני.
אדמת העמק לא עמוקה ויש בה לסרוגין אדמת סחף בחלקה הצפוני. ואדמת ביצה וקבול בחלקה הדרומי.
שולי העמק הם שני גדות של נהר קדום שזרם במקום וניבנה ע"י הטבע בהשקעת חומרי נטף נחלים (טרברטין) במשך תקופה של 50 אלף שנה.
בחלק הצפוני יש גדות מסלע קשיח יותר מאשר בדרומי וזה מצביעה על תקופה קדומה יותר של הנהר.
האתרים שהיום ממוקמים בעמק ובגדותיו: ותיאורו. נתחיל בצפון, השטח מתחיל להנמיך במתינות ונטוע בשולים באבוקדו ובמרכז באפרסמון של קיבוץ הגושרים.
במרכז האפיק בוסתן עזוב מתקופה הערבית המאוחרת . במקום זה חדר הפלג האחרון של הדן אל ערוץ הקורן. הערוץ של הקורן מתעמק ובמקום
נראים פני שטח תחתונים של נחל הדן הקדום. מעט בהמשך הערוץ ישנה נביעה של מים. מעיין הקורן אשר מימיו יוצאים וזורמים לאורך הנחל דרומה.
בגדה המערבית של העמק ישנם מערות מכל הגדלים שברובם יש סימנים להתערבות האדם בשלבים הסטורים שונים, בתוכם מחילות של חיות בר.
מעל למערות בשטח השולט עד הכביש שטח נטוע אקליפטוסים על שטח הכפר "חצץ" לשעבר שהוא אתר הסטורי בכל תקופותיו.
בין הגדה המערבית של הנהר ועד לאפיק התחתון יש מדרגת עיבוד ישנה עליה נטוע בוסתן עזוב עם עצי אלון, עד לנחל שטח בור עם צמחיה חד שנתית מעורבת עם הרבה שומר. ואיים של עב-קנה .
בצידו המזרחי של האפיק עובר צינור של 27 צול המוביל מים אל שדות הגושרים והטורבינה, בנוסף יש במקום שביל סלול לאופניים והולכי רגל שנסלל ביוזמת המועצה, בהמשך מזרחה עולה השטח בתלילות לגדתו המזרחית ולאורך גדה זו סלול כביש המוביל צפונה לדג על הדן ולגבול המדינה.

בהמשך דרומה אנו מגיעים לכביש שנות ה2000 שתחילתו בעבודות סוף המאה והגמר במאה הנוכחית ומחלף גדול המכניס את התנועה לקיבוץ הגושרים לכביש המוזכר קודם, באפיק מעל הנחל בנוי מעביר מים גדול מבטון באורך של 40 מטר בגובה 3 מטר בו עוברים המים של הקורן דרומה.
ממשיכים ועוברים את הכביש הישן של שנות ה50 ומגיעים למסעדת הגוש, הנחל מתחיל להתעקל מערבה ובסוף דרומה כך שכל 500 המטר של הערוץ והעמק הם בצורת S . בגדה המערבית של הקורן דרומה לכביש מתחיל שטח קיבוץ הגושרים של היום, לאחר שעוברים את הגדר וכביש המערכת הסובב את הגושרים.
בתוך העמק נפרס מגרש כדורגל גדול ובשוליים הגבוהים מעט חצוב בתוך הטרברטין מחצבה ישנה חדשה בצורת אמפי ובו מקום לאירועי חג ומפגני אש של בני בר מיצוה.
למעלה על הגדה המערבית של הנהר עמדת שמירה ותצפית על שטח העמק וסביבותיו.כאן מתחילה אמת המים הבנויה של תחנת הקמח המשולשת לאורך כ 200 מטר, ולידה ממזרח בית הקברות של קיבוץ הגושרים. נחזור לתאור השטח מעברו המזרחי של הערוץ: לאחר גשר הכביש אנו נכנסים בשער הגושרים הנמצא בעמק הנהר.
ולכל אורכו של העמק עובר כביש השרות של המלון המחבר את המטבח וחדרי המלון בבתי הקומות, באופן כללי רוב המלון כולו בנוי על הגדה המזרחית של הנהר שנעלם.
לפי סדר, משרדי הנהלת חשבונות,השירותים הישנים.המטבח, אולם הכנסים, חדר האוכל שממנו ישנה תצפית על כל העמק הצפוני,הלובי ושני בתי הקומות הגדולים, שקומות הקרקע שלהם בתוך עמק הנהר שנעלם,הקומות העליונות הם הכניסה. .על הגדה הגבוהה של הנהר. בהמשך דרומה נימצא מפל המים (שעיקרו וחשיבותו קדומה,) זו סופה של אמת המים המובילה לתחנת קמח ישנה מסוג מגלש. וכאן סוף דרכו של פלג מי הדן הרשום במפות כפלג הגושרים, המקום נחלק לשניים, המפל שהוא חלק מאתר הנצחה, הוא נופל על בליטה גדולה של טרברטין ישן, כמי עודפים מפעילות קדומה של תחנת הקמח.,
במורד הזרם יש מפל נוסף חדש בנוי כאתר הנצחה. חלקו השני של הזרם מעט דרומה, נופל בשני תעלות גלישה הבנויות אבן טרברטין המכוונות את המים לתחנת הקמח שהיום משוחזרת ויזואלית.
המים ממשיכים וזורמים מיציאת התחנה לעבר בריכת מים הנמצאת בתוך ערוץ הקורן, בדרכם עוברים תעלת בטון וברכה הבנויה בצורת דג, לשימוש טבילה נוצרית. ומשם במפלון נוסף חודרים המים ומצטרפים לנחל הקורן. הגדה המזרחית יורדת במתינות לכוון חוף האגם הקדום לשעבר.
במקום בנויה ברכת השחיה הפתוחה הקיצית של הגושרים ,בהמשך מרכז הספורט והברכה המחוממת ואנו בשדות עמק החולה הצפוני. נחזור לאפיק הנחל ליד מסעדת הגוש לתיאור מרכז נחל קורן שהוא מרכזו של הנהר שנעלם: מצידו המערבי של 'הגוש' ניגמר שביל הגישרונים בשער מסתובב ולאורך הנחל שביל יפיפה העובר בתוך סבך צימחי גדות נחל במיוחד עב-קנה ותאנים, הוא חוצה מידי פעם את ערוץ המים הזורם בגישרוני עץ שחודשו השנה בתקציב המלון.מעט דרומה שטח רחב ובו צמחיה יותר מגוונת.
שיחים של חורש לח וחורשת צפצפה מכסיפה, מטפסים והרבה שבטבטים. כל המקום הוכרז כשמורת טבע פרטית של הגושרים והמלון, גולת הכותרת במקום צמח נדיר ומוגן שגדל בריכוז גדול של צמחים,הנקראים בשם שבטבט גדול. אזור זה כדונם אחד יש בו כ5 נביעות מקומיות, ומי תהום נמוכים קרובים לפני הקרקע, המשקים בטבעיות את כל שטח השמורה וחוזרים וזורמים אל נחל הקורן.
בצד דרום לשמורה בנוי גן האירועים של המלון, ובצדו הדרומי של הגן עוברת תעלת מים המשתחררים מתחנה הידרואלקטרית היוצרת חשמל מכוח המים. (הזורמים בצינור 27 צול העובר לאורכו של נחל הקורן בגבול השמורה), מי התעלה מתחברים לזרימה עם נחל קורן ובמקום אגם קטן חציו מלכותי, במקום זה בעבר היה השפך של הנהר הנעלם.
בפזה שלישית של אגם החולה היה זה מקום מפגש של מי הנהר עם האגם הקדום, שגובהו היה 80 מטר מעל פני הים.
בשפך היום נראים 2 מבני המשרדים של חברת שייט הקייקים, ,מכאן יוצאים לשייט על החצבני. במקום נטועים אקליפטוסים קדומים שרובם נכרת,
צורת הנטיעה הייתה לפי האות "ח" לכן בעבר נקרא המקום חורשת החת , בשולים יש מעין נוסף שנאסף בתעלה וזורם גם הוא לקורן.
כל המים מתכנסים יחד באגם קטן ומשם המים זורמים בתעלה שחלקה על תוואי של נחל הדן הקדום, הותיקים כינו אותו בשם נילי,היום הוא מקיף את הגושרים מדרום ומחזיר את המים לנחל הדן אל הפלגים הדרומיים .

כל הזכויות שמורות לכותב הרשימה: אורי דימנד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *